طوقه چینی چاه فاضلاب

طوقه چینی چاه چیست

طوقه چینی به دور چینی یک یا یک و نیم آجره و در ارتفاع های مختلف جهت جلوگیری از ریزش و استحکام دهانه ی چاه های فاضلاب و قنات ها و چا ه های آب آشامیدنی می گویند.در اکثر شهرهای ایران متداول ترین روش برای جمع آوری فاضلاب ساختمان، استفاده از چاه است.

طوقه چینی چاه در تهران

طوقه چینی چاه در تهران

اصول ایمنی در طوقه چینی چاه و انجام آن

طوقه چینی چاه در تهران

عبارت است از حفظ و نگه داری افراد و کارهای انجام شده. علاوه بر این که در هنگام کار پوشیدن لباس کار، کلاه ایمنی، دستکش و کفش ایمنی الزامی است. چون طوقه چینی در ارتفاع انجام می شود)نسبت به کف چاه( و نمی توان از چوب بست استفاده کرد، بنابراین در هنگام اجرا تا از محکمی جای پا، اطمینان حاصل نشود بر روی آن تکیه نمی کنند و هنگام طوقه چینی وقتی که پا  روی رج های چیده شده قرار می گیرد.

طوقه چینی و کول گذاری چاه

طوقه چینی و کول گذاری چاه

باید پا را در انتهای آجر قرار داده نه لبه داخلی آن و هم چنین حرکت اضافی در دهانه ی چاه انجام نشود.هنگام انتقال مصالح دقت شود تا به کسی آسیبی نرسد. هنگام کار حتما از کمربند ایمنی استفاده شود و موقع خستگی، کار را رها کرده و بعد از رفع خستگی مشغول به کار شوید.

 

آشنایی با ابزار کار مورد نیاز در طوقه چینی

 

ابزار و وسایلی که در هنگام طوقه چینی مورد نیاز است عبارتند از: کمچه، تیشه بنایی، ماله بنایی، متر، بیل، استانبولی و فرقون جهت حمل آجر و ملات

.
آشنایی با مصالح مورد نیاز در طوقه چینی

مصالح مورد نیاز جهت طوقه چینی عبارتند از: شن، ماسه، سیمان، آجر و سنگ

روش اجرای طوقه چینی

چون ارتفاع طوقه چینی در زمین های مختلف فرق می کند زمین مورد نظر زمین دج و ارتفاع 2 متر با ضخامت یک آجر) 22 ( سانتی متر می باشد. قطر دهانه ی چاه 90 سانتی متر در نظر گرفته شده است.جهت خاک برداری چون قطر دهانه ی چاه
90 سانتی متر در نظر گرفته شده و از آجر فشاری 22 سانتی متر استفاده می شود، باید از هر طرف 22 سانتی متر به قطر دهانه ی چاه اضافه شود.

قطر 134 سانتی متری را روی زمین اطراف دهانه ی چاه پیاده می کنیم )یعنی از مرکز دهانه ی چاه دایره ای به شعاع 67 سانتی متر رسم می کنیم.(خاک برداری را شروع می کنیم تا به ارتفاع مورد نظر یعنی دو متر برسیم. چون هنگام خاک برداری شروع طوقه چینی مقنی، خاک ها را از چاه خارج کند مقداری خاک به داخل چاه ریخته می شود.

 

 
ملات را روی رج اول ریخته و به طور یکنواخت پهن می کنند. رج دوم را شروع و آجرها را طوری قرار می دهند که حدود 2 تا 3سانتی متر از رج اول به طرف داخل چاه جلوتر باشد و ادامه می دهند تا رج دوم کامل شود. رج های بعدی هم به همین ترتیب اجرا می شود تا به زیر سطح لوله های فاضلاب برسیم بعد یک عدد گلدانی را در وسط طوقه چینی نصب می کنیم.

 و بعد لوله فاضلاب را به چاه هدایت می کنیم و طوقه چینی را ادامه می دهیم تا 50 سانتی متر مانده به کف و در این مرحله لوله ی هواکش چاه را نصب می کنیم.روی طوقه چینی آجری یک طوقه چینی بتنی یکنواختی ساخته می شود.پس از خشک و محکم شدن، آماده ی وسط سنگ درپوش می گذرانند.(بعد از گذاشتن سنگ درپوش عملیات کف سازی انجام می گیرد. محل چاه را علامت گذاری می کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *